ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը փետրվարի 10-ին հանդիպել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Յոհաննես Դաումայի հետ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ՀՀ-ԵՄ ապագա իրավական փաստաթղթի օրակարգը: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ առաջիկայում ստորագրվելիք փաստաթղթի քաղաքական բաղադրիչն ամբողջապես կարելի է համարել ավարտված եւ նշել, որ քանզի ԵՄ-ն ՀՀ հիմնական գործընկերներից է, ապա տնտեսական կոմպոնենտը եւս համապարփակ կերպով պետք է արտացոլված լինի ապագա իրավական փաստաթղթում: Դեսպանն ընդգծել է, որ Հայաստանի եվրոպական ապագայի հետ իրենք մեծ հույսեր են կապում եւ վստահեցրել, որ իրենց կողմից կանեն հնարավորը՝ ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունն առավել ճկուն, դինամիկ եւ արդյունավետ դարձնելու համար:
Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ 2015 թ. դեկտեմբերի 6-ին տեղի ունեցած սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեին վերաբերող հարցեր, ինչպես նաեւ՝ հանրաքվեին ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի նախօրեին տված գնահատականը: Նաիրա Զոհրաբյանը նշել է, որ առաջիկայում ՀՀ քաղաքական ուժերի համար լուրջ խնդիրն Ընտրական օրենսգիրքն է լինելու: Որպես ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար՝ տիկին Զոհրաբյանը հավաստիացրել է, որ իր գլխավորած խմբակցությունն անելու է հնարավորը, որպեսզի ապագա Ընտրական օրենսգիրքը կանխարգելի ընտրական գործընթացին բոլոր հնարավոր անօրինական միջամտությունները եւ ընտրախախտումները:
Կողմերը քննարկել են նաեւ Հայաստանում ընտրական գործընթացն էլեկտրոնային համակարգով անցկացնելու հնարավորությունը եւ այդ խնդրում ԵՄ աջակցության հարցը:

On February 10, the Chair of the NA Standing Committee on European Integration Naira Zohrabyan met with Johannes Douma, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to Armenia.
In the course of the meeting the sides discussed the agenda of the RA-EU future legal document. The Committee Chair has noted that the political component of the document to be signed in future could be fully considered completed and stated that as the EU is one of the RA main partners, the economic component also should be comprehensively reflected in the future legal document. The Ambassador has noted that they have great hopes of Armenia’s European future and assured that they do their best from their side for making the RA-EU cooperation more flexible, dynamic and effective.
The interlocutors also discussed issues relating to the referendum of the Constitutional Amendments held on December 6, 2015, as well as the assessment given the day before by the OSCE/ODIHR. Naira Zohrabyan has noted that in future the serious issue for the RA political forces is going to be the Electoral Code. As the Head of the PAP Faction Mrs Zohrabyan has assured, the Faction led by her would do its utmost in order the Electoral Code prevents all possible illegal interventions and electoral fraud in the electoral process.
The sides also discussed the possibility of holding the electoral process in Armenia through electronic system and the issues of the EU support in that issue.